wtorek, 26 lipca 2011

Częste pytania odnośnie świnek morskich,

W tym pościku odpowiem na częste pytania nowych właścicieli świnek morskich.

Dlaczego świnka ucieka gdy się do niej zbliżam ?

Dzieję się tak, ponieważ na wolności świnki morskie często padają ofiarą drapieżników. Dlatego też ucieczka czy ukrycie, to dla nich naturalna reakcja na za głośny dźwięk lub zbyt gwałtowny ruch. Po pewnym czasie twoja świnka przywyknie do twojego domu oraz jego mieszkańców.

Dlaczego moja świnka, kiedy znajduje się poza klatką, stoi w bezruchu ?

Twój pupil mógł usłyszeć coś co go przestraszyło. Dzikie świnki, kiedy się wystraszą, zatrzymują się w bezruchu z nadzieją, że nie zostaną zauważone przez napastnika i nie staną się jego ofiarą. Twoja świnka może się tak zachowywać gdy usłyszy np. Dzwonek do drzwi czy dzwoniący telefon.

Dlaczego moja świnka gryzie metalowe pręty swojej klatki ?

Niektóre świnki zachowują się tak, aby przypomnieć opiekunowi, że nadeszła pora karmienia. Inne świnki robią tak, ponieważ bardzo się nudzą. Może twoja świnka przebywa za mało poza klatką ? Pamiętaj, że świnka powinna codziennie mieć możliwość ruchu i zabawy, dlatego też często wypuszczaj ją z klatki. Swojej śwince przynoś, także patyczki do gryzienia aby mogła na nich piłować zęby. Jeśli masz jedną świnkę, z pewnością czuje się samotna, pomyśl więc o zakupie towarzysza dla niej.

Moja świnka jest smutna, siedzi w kącie klatki i niczym się nie zajmuje. Co się stało ?

Poczęstuj świnkę ulubionym przysmakiem. Jeśli Twoja świnka nie zje go, to może być to znak, że jest chora. Jak najszybciej zabierz ją do weterynarza, żeby się upewnić czy jest zdrowa.

Jak mam poznać czy moja świnka to samiec czy samiczka ?

To dość trudne. Samce i samiczki są z reguły bardzo podobne do siebie, tyle tylko, że samce są zazwyczaj większe. Czasami nawet pracownicy zoologów mają problem z odróżnienie samiczek od samców. Więc najlepiej zapytaj weterynarza o płeć Swojego zwierzątka. 

Dlaczego moja świnka bez przerwy coś je ?

Twoja świnka  zachowuje się tak, jak jej żyjący na wolności krewniacy. Świnki odżywiają się głównie trawami i innymi zielonymi roślinami i muszą ich zjeść dość dużo, aby zgromadzić substancje odżywcze.

Moja świnka zjada własne odchody. Czy to normalne ?

Zachowanie to jest zupełnie normalne dla świnek morskich i innych gryzoni. Duża część pożywienia świnek jest trudna do strawienia i wykorzystania przez ich organizm. Kiedy świnka zjada swoje odchody, pożywienie jeszcze raz wędruje przez jej organizm i zostaje w pełni wykorzystane.


Dlaczego moja świnka pociera swoim ciałem o podłogę klatki, zaraz po tym jak ją wyczyściłem.

W ten sposób chce zostawić swój zapach. Jest to podobne do naznaczania terytorium na wolności. Dzięki temu świnka czuje się pewnie i komfortowo.